A Levendula a nyugalom és a tisztaság elválaszthatatlan a levendula fogalmától, mint azt például a XVII. századi angol Izaak Walton is megfogalmazza: ,,olyan házba kívánkozom, ahol az ágynemű levendulától illatozik". A Levendula üdít , tiszta illata nem hiányozhatott a görögök és a rómaiak fürdővízéből sem - neve a latin lavare, ,,mosni" igéből ered. A népszerű növényt egykor nemcsak sokáig illatozó virága és levele, hanem rovarriasztó tulajdonságai miatt is mindenhol el szeretettel hintették szét.
A növényt a gyógyászatban is régóta használták. Gerard, a füvesember például a halánték benedvesítésére írta elő azoknak, akik ,,enyhe főfájást vagy kábultságot éreznek ". Egy bizonyos Sir James Smith a levendula alkoholos oldatát említi, amely ,,azoknak való , akik a divatos gyógyír fogyasztásának látszatát keltve egy jót akarnak hörpinteni". Gyógyászati célokra ma a levendulának elsősorban illóolaját használják. Ezt - lepárlással - azokból a csillogó olajmirigyekből nyerik, melyek a virágokat, leveleket és a szárat borító apró csillagszőrök között mélyednek be. A legjobb olajat a L. angustifolia és a L. stoechas adja.
A levendulaolaj felhasználási lehetőségeiről itt olvashat!
A levendula (Lavandula) örökzöld félcserje, több faja a mediterrán vidéken, Dél-Európában, Ázsia nyugati tájain és Kelet-Indiában vadon terem. Európában a levendulának többféle nemesített változatát termesztik, méretükben, színükben igen változatosak, pl. halványrózsaszín a 'Loddon Pink', sötétlila a 'Hidcote', fehér színű a 'Nana alba' nevű változat. Dél-Franciaország (Provance) a levendulatermesztés igazi hazája, a Lavandula stoechas fajt nevezzük francia levendulának. Ez a faj félig fagytűrő, lila virágú, szürkészöld levelekkel rendelkezik.
A Levendula szárai 70-80 cm-nél nem hosszabbak, idősebb korban gömb alakú tövet képeznek, melynek alsó része elfásodott, áttelel. A virágzatokban végződő hajtások hossza 25-30 cm, csak alsó részük leveles. A Levendula levelek átellenesek, szálas lándzsásak, kissé visszagörbültek, a szárak alsóbb levelei rövidebbek, mint a középsők. A levelek legföljebb 7 mm szélesek. A Levendula virágzat füzérre emlékeztet, tulajdonképpen 4-12 egymás feletti virágörv alkotja. A Levendula szár csúcsának 3-8 cm-es szakasza viseli a füzér benyomását keltő virágzatot. A kellemes illatú Levendula virágok csészéje hengeres acél- kék színű, szőrözött A párta ibolyás kék színű, kétajkú . A Levendula júniusban, júliusban virágzik. A termések makkocskák, a maradandó csészében képződnek.
A Levendula latifolia (L.) Vill. (syn.: L. spica L. pro parte) szárai hosszabbak, levelei szélesebbek. Arról ismerhető fel, hogy a szár csúcsán lévő virágzat a alatt még két oldalágat visel, ezek is virágzatban végződnek; a csésze szürkés. A két faj között létrejött átmeneti alakot Levendula hybrida Reverchon néven tartják nyilván. A Levendula angustifoliát valódi, keskeny levelű vagy francia Levendulának nevezik, a Lavandula latifoliát széles levelű vagy spanyol Levendulának, a hibridet pedig Lavandinnak vagy angol Levendulának.
A Lavandula angustifolia dél-európai növény, elterjedésének központja a Földközi-tenger nyugati térsége. Legnagyobb állományai a Francia- Alpokban találhatók, déli lejtőkön, 7oo-8oo méter tengerszint feletti magasságon. A Levendula latifolia alacsonyabban, 4oo-1oo m között terem. A két előbbi faj találkozási helyen, 600-8oo m tengerszint között fordul el a természetes hibrid.
A Lavandula angustifolia sok meleget és fényt igényel. A magvai jól csíráznak, amikor a levegő napi középhőmérséklete eléri a 10-15 C-ot. Kedvező telelés után a tövek szintén kb. 10 C-nál kezdenek fejlődni. A fiatal növények átvészelik a mínusz 10 C-ot, a kifejlődött példányok mínusz 15 C-os hideget, állandó hótakaró alatt pedig a mínusz 30 C-ot is. A kora tavaszi fagyokat megsínyli főleg, ha a talaj nedves és nem borítja hótakaró. A virágzás kezdetéig kellő nedvességet igényel, később aszállyal szemben ellenállóbb. A Levendula hibrida és a Levendula latifolia később virágzik.
Őshazájában, Franciaországban a kozmetikai ipar használja fel a levendula erős aromájú olaját, amelyet lepárlással nyernek, parfümök, kozmetikumok fontos alkotórészeként.
A levendula megszárítva, potpuriként tálban kirakva a lakásban meghitt hangulatot teremt, párnácskába, zsákocskába varrva, ruhák, ágyneműk közé rakva friss illattal kényeztet. A ruhásszekrénybe rakva távol tartja a molyokat, rovarokat.
A kolostorkertek gyógynövényei között előkelő helyen szerepelt a levendula, széleskörű felhasználhatósága miatt. A természetgyógyászok a levendulát elsősorban nyugtató és görcsoldó hatása miatt ajánlják. Vízzel készült forrázata ideges szívdobogást enyhít, vérnyomást csökkent, fejfájást és szédülést gyógyít. A levendula olajából néhány cseppnyit a fürdővízbe cseppentve nyugtató hatású, enyhíti a reumás panaszokat.
A Levendula betegsége:
Phoma lavendulae: (levendula fómás betegsége). Május végétől a fertőzött a hajtások lehervadnak, majd elhalnak. Az idősebb fertőzött, szárrészekről a bőrszövet szürke pikkelyekben leválik. A levendula állományt súlyos mértékben károsíthatja. Védekezés: a fertőzött részeket meg kell semmisíteni, dugványokat csak egészséges tövekről szabad szedni. A levendulának jelenleg más kórokozója, betegsége, kártevője nem ismeret!
LEVENDULA ISMERTETŐ
